Úvaly, Praha
734 897 099
petra@petraleva.cz

Kranio je pro děti skvělou ozdravnou metodou

Kraniosakrální biodynamika - pro dospělé, ženy těhotné a po porodu, miminka i děti

Kranio je pro děti skvělou ozdravnou metodou

Kraniosakrální biodynamika je velmi jemnou, ale účinnou metodou, která podporuje vnitřní moudrost těla a jeho schopnost znovunalezení rovnováhy a zdraví. Pracuje nejen s tělem, ale i psychikou člověka. Prostřednictvím jemného doteku, pozornosti a vlastního hlubokého klidu aktivuje a posiluje ozdravné procesy v těle klienta.

Pro děti je kranio skvělou příležitostí pro vnímání jejich těla, jeho fungování a hranic. Je to možnost, jak mohou harmonizovat své tělo a psychiku, pokud mají nějaké obtíže či omezení.

O tomto tématu jsem si povídala s Naďou Hanuš Vávrovou z portálu ČtiDoma.cz. Kratší verzi článku si můžete přečíst zde.

Co nebo kdo vás přivedlo ke kraniosakrální biodynamice?

Své první ošetření kraniosakrální biodynamikou jsem vyhledala, když jsem zpracovávala silné emoční téma, související s mým časným dětstvím. Již po prvním ošetření jsem byla tak nadšena jemností, hloubkou a účinností této metody, že jsem vstoupila do 2letého výcviku pro praktikanty. To zcela změnilo můj život nejen pracovní, ale i soukromý. Jeho součástí se staly kvality zdraví, hlubokého klidu a důvěry v život, o které se teď mohu dělit se svými klienty.

Jak byste tuto metodu stručně charakterizovala?

Kraniosakrální biodynamika je velmi jemnou, ale účinnou metodou, která podporuje vnitřní moudrost těla a jeho schopnost znovunalezení rovnováhy a zdraví. Česky by se dala nazvat uzdravování hlubokým klidem. Pracuje nejen s tělem, ale i psychikou člověka.

Klient při ní zpracovává příčinu zdravotních obtíží (nikoli jen následky či projevy), a to pro něj tím nejvýhodnějším způsobem. Ošetřující vytváří pro klienta bezpečné a podporující prostředí. Prostřednictvím jemného doteku, pozornosti a vlastního hlubokého klidu aktivuje a posiluje ozdravné procesy v těle klienta.

Jak může cranio pomoci dětem?

Pro děti je kranio skvělou příležitostí pro vnímání jejich těla, jeho fungování a hranic. Je to možnost, jak mohou harmonizovat své tělo a psychiku, pokud mají nějaké obtíže či omezení. Je-li to třeba, podporuje se u dětí v rámci ošetření i sebedůvěra a také jejich vztah s rodiči.

Tato metoda umožňuje pracovat s případnými obtížemi již v zárodku a předejít zhoršování situace do budoucna. Pokud má dítě závažné zdravotní potíže, kranio doplní a podpoří léčbu klasickou či východní medicínou, příp. eliminuje vedlejší účinky razantnější léčby.

Jak ošetření s dětmi probíhá?

Ošetření dětí probíhá zpravidla zcela odlišně, než u dospělých. Zatímco dospělý je ošetřován cca 60 minut v leže na lehátku,u malého dítěte je toto naprosto nereálné. Ošetření dětí je zpravidla podstatně kratší, neboť jsou mnohem otevřenější, citlivější a jdou velmi rychle k podstatě.

Jak konkrétné bude sezení probíhat záleží na věku, temperamentu a aktuální náladě dítěte. Samotnému ošetření však vždy předchází navázání vztahu s dítětem, ať je jakkoli staré.

Dítě je většinou na sezení doprovázeno jedním z rodičů, někdy i svým sourozencem. U miminek probíhá ošetření nejčastěji v náruči rodiče. U malých dětí, které se již pohybují samostatně, probíhá péče v rámci hry – ošetřující si s dítětem hraje, následuje jej v pohybu a zároveň na něj přikládá ruce, nebo pracuje i bez kontaktu s tělem. Větší děti již mohou ležet na lehátku a poslouchat pohádku. U adolescentů již ošetření probíhá stejně jako u dospělých.

Zejména u malých dětí věnuji pozornost nejen dítěti, ale i jeho rodičům, zejména mamince. Pracuji s každým zvlášť, ale i s oběma najednou – jejich vazbou a vztahem.

S jakými potížemi za vámi maminky s dětmi nejčastěji přicházejí?

Pracuji s dětmi všeho věku – od miminek v děloze, novorozenců až po dospívající. S měnícím se věkem se liší i témata zadání.

V době těhotenství je to spíše práce s maminkou, jejími fyzickými obtížemi, emocemi, pocity strachu z porodu či mateřství, neboť to velmi silně ovlivňuje i emoční a fyzickou pohodu dítěte.

U novorozence jde nejčastěji o regeneraci po porodu, zejména pokud se v průběhu objevila nějaká komplikace, medikace nebo přišel na svět předčasně či císařským řezem. Zároveň se v těchto případech věnuji vždy i mamince.

Kranio dítě velmi dobře podpoří i při kolikách, poruchách spánku či v přechodu do nové vývojové fáze – pohybové (plazení, lezení, chození apod.) i psychické (např. rozvoje řeči). Je vhodnou posilou i v jiných důležitých životních okamžicích jako je stěhování, vstup do školky, školy či narození sourozence.

Výrazný je i vliv na regeneraci po úrazech, operacích, narkózách. Také v obdobích intenzivního růstu či počínajících růstových problémech (např. skolióza).

Kraniosakrální biodynamika nemá téměř žádné kontraindikace – další její možné oblasti působení lze nalézt na www.navanita.cz/kraniosakralni-biodynamika/oblasti-pusobeni/.