Porod do vody?

Porod do vody?

2005-09-30 22.48.27Porod do vody – alternativní nebo přirozená záležitost? Módní výstřelek nebo standardní, běžně dostupná možnost? Proč zrovna voda? Je bezpečný a vhodný pro všechny rodící ženy a rodící se děti?

Voda je základním předpokladem umožňující život na Zemi. Pokrývá většinu povrchu planety, podílí se na všech životních procesech rostlin a živočichů, tělo dospělého člověka je z ní utvářeno z 55-60 %, tělo novorozence dokonce ze 75%. Je to první prostředí, které nás v podobě plodové vody v těle matky obklopuje.

Proč rodit do vody? Voda nadlehčuje naše tělo a konejší naši mysl – ve většině z nás vyvolává pocity bezpečí, klidu, uvolnění a relaxace. V průběhu porodu je pobyt ve vodě velmi vhodný – poskytuje lepší pohyblivost, uvolňuje tkáně našeho těla, pomáhá těhotné ženě (a přeneseně i jejímu dítěte) uvolnit napětí v těle i duši. Tělo ponořené do teplé vody, přirozeně vyplavuje stejné hormony, jako při probíhajícím porodu či milování – endorfiny, oxytocin. Porodní proces je tedy podporován nejen v rovině tělesné a emocionální, ale i v rovině hormonálního řízení. Případné porodní bolesti jsou tak tlumeny a žena může při skutečném uvolnění a odevzdání se porodnímu procesu zažívat i pocity slasti či vzrušení.

Rodící žena, ponořená do teplé vody pociťuje méně stresu a napětí, uvolňuje celou oblast bederní páteře, pánve, pánevního dna (i hráze) a pravděpodobně porodí rychleji a snáze. Bude více v souladu se svým tělem, dítětem a jejich potřebami. Pohyb pro ní bude snazší a plynulejší. Výrazně se snižuje pravděpodobnost porodního poranění, lékařských intervencí a užití léků, které zatěžují nejen organismus matky, ale i dítěte. Kromě samotného průběhu porodu se tak usnadní i začátek kojení, na který má průběh porodu a farmakologická zátěž značný vliv.

Pro dítě je tento způsob příchodu na svět velmi šetrný, pozvolný a hladký – první kontakt dítěte s venkovním světem je v rámci jemu důvěrně známého vodního živlu. První nadechnutí dítěte přichází až v okamžiku vynoření a kontaktu jeho záhlaví se vzduchem – do té doby nejsou jeho plíce rozvinuté a přijímá kyslík prostřednictvím placenty, stejně jako v průběhu celého těhotenství a porodu.

La Bassine 3 Ve Francii se ve státní nemocnici objevil první porodní bazének již v 70. letech. Jejich propagátorem byl známý porodník a propagátor přirozených porodů Michael Odent, který si všiml, že je mnoho žen v průběhu porodu vodou přitahováno. Vyšel jejich potřebám vstříc a důsledkem toho bylo mimo jiné i výrazné snížení spotřeby léků tišících bolesti – ženy je přestaly potřebovat, místo toho se ponořily do vody tělesné teploty.

V českých poměrech zatím není situace tak idylická, přestože jsme se v čase posunuli o 40 let dále. Ve značné části českých porodnic je ženám umožněn pobyt ve sprše, v některých je dostupná i vana, ovšem v drtivé většině případů jen na 1. první dobu porodní a na samotný porod dítěte je žena obvykle vyzvána k opuštění vany a porodu „na sucho“. Motivací zdravotníků je většinou absence zkušeností s tímto způsobem porodu. Máte-li o tento způsob porodu zájem, ptejte se při výběru porodnice jestli Vám tento způsob porodu umožní a zda s ním mají zkušenosti.

V Čechách jsou dostupné i speciální porodní bazénky, které jsou svým tvarem, velikostí a dalšími vlastnostmi uzpůsobené potřebám rodící ženy a jejího doprovodu. Oproti vaně jsou prostornější a výrazně pohodlnější, zejména pokud porod trvá déle. Mají rukojeti pro lepší pohyblivost a měkké, ale pevné a stabilní nafukovací stěny (včetně podlážky), o které se dá opřít, či se na ně položit a posadit. Lze je koupit nebo za výhodnějších cenových podmínek zapůjčit, a to s veškerým potřebným příslušenstvím k obsluze (kompresor na nafouknutí, hadice a čerpadlo na vodu apod.) Zatím však tuto možnost využívají téměř výhradně ženy rodící doma, neboť české porodnice zatím neumožňují rodit na jejich půdě s využitím tohoto zařízení.

Porod do vody je stejně bezpečný jako konvenční porod. Monitoring postupu porodu, zdravotního stavu rodící ženy i rodícího se dítěte lze provádět i za těchto okolností, aniž by žena musela vodu opouštět a narušovat tím průběh porodu. Přesto není porod do vody vhodný pro všechny ženy. Pokud se ve zdravotním stavu ženy, dítěte či ve vývoji těhotenství nebo porodu vyskytnou komplikace, které jsou v rozporu s tímto způsobem porodu (např. infekce matky – HIV, žloutenka; odtok zkalené plodové vody apod.), není rozumné na něm trvat. Též pro ženy, které mají s vodou spojeny nějakou silnou nezpracovanou negativní emoční zkušenost, nebude tato volba přínosná.

Některé ženy využívají pobyt ve vodě v úvodní fázi porodu a na závěrečnou fázi vytlačení děťátka zvolí „souš“. Jiné ženy pobyt ve vodě a na souši střídají dle svých aktuálních potřeb, další zůstávají ve vodě po celou dobu porodu, příp. i po porodu na seznamování se s miminkem. Stejně jako při každém jiném způsobu porodu je však nejdůležitější, aby rodící žena vnímala své tělo, naslouchala mu a následovala své instinkty, intuici a potřeby své i dítěte.

Petra Navanita Levá, 26. 11. 2014
článek uveřejněn na MamaZon.cz – epesním portálu pro všechny maminy, které nechtějí chodit jen na pískoviště