Soudní proces s Ivanou Königsmarkovou

Soudní proces s Ivanou Königsmarkovou

Porodní asistentka Ivana Königsmarková byla soudem shledána vinnou za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti a odsouzena k dvouletému podmíněnému trestu s pětiletou lhůtou a stejně dlouhým zákazem činnosti. Soudkyně navíc uznala nárok Oborové zdravotní pojišťovny a nařídila porodní asistentce uhradit náklady vynaložené na zdravotní péči o narozené dítě, které v důsledku těžké hypoxie (nedostatek kyslíku) přežívalo téměř dva roky napojené na přístroje.

 Měla jsem možnost poznat Ivanu pracovně, i jako klientka – byla to ona, kdo asistoval u narození naší dcery Elišky. Pro mě osobně je to člověk, který je pravdivý, a kterému věřím. Vždy ke mně byla otevřená, upřímná, laskavá a pečující, a na její slovo bylo spolehnuti. Je to profesionálka s velkým, laskavým srdcem. Poskytovala péči cca 70 ženám ročně, které by při domácím porodu zůstaly zcela bez odborné asistence. Není fanatická zastánkyně domácích porodů – ženy, jejichž zdravotní stav, nebo zdravotní stav jejich dítěte nebyl nízkorizikový (tedy nebyl v souladu s domácím porodem), k jejich velkému zklamání odmítala a odkazovala je na péči porodnice.

Rozsudek soudu, u kterého neměla možnost předložit důkazy na svou obhajobu, je pro Ivanu v podstatě likvidační, odvoláni proti němu bylo zamítnuto. Je to žena pár let před důchodem, celý život pracovala jako porodní asistentka, nemá možnost si kvůli nynějšímu zákazu činnosti vydělávat v oboru a pojišťovna po ní vyžaduje 2,7 milionu na náhradu nákladů na péči o zemřelého chlapce (což v obdobných situacích u lékařů či porodních asistentek v porodnicích nenastává). Je zcela zjevné, že v tomto procesu již nejde jen o Ivanu, ale o mnohem více.

Smrt je součástí života, ale nějak jsme na to zapomněli, bojíme se a nechceme si to připustit. Zrození i umírání odsouváme za zdi nemocnic a čím dál víc se jich bojíme, neumíme je přijímat a zodpovědnost za jejich průběh delegujeme na zdravotníky. Je smutné, když zemře dítě hned na začátku svojí životní cesty, ale to k životu také patří.

Přes veškerou intenzitu aktuální situace však stále věřím a cítím, že takto to neskončí, vše se ještě v dobré obrátí a tato situace nastartuje mnohé změny v našem porodnictví, a nejspíš nejen v něm.

 Zde najdete související informace:

– články
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/soud-nebyl-nestranny-rika-advokatka-porodni-asistentky_212902.html#otazka-3060,

http://zpravy.idnes.cz/odsoudili-me-k-bezdomovectvi-rika-o-trestu-za-domaci-porod-konigsmarkova-1qy-/domaci.aspx?c=A110929_173033_domaci_hv,

http://www.llp.cz/cz/tiskove-zpravy/trestni-stihani-porodni-asistentky-je-soucasti-statni-represe-z613,

http://aperio.cz/380/aperio-stoji-za-ivanou-konigsmarkovou,

 – prohlášení právních zástupců Ivany k zamítnutí odvoláni,

 – text odvoláni,

otevřený dopis Ivany Kӧnigsmarkové,

zápis veřejnosti z odvolacího soudního jednání,

vyjádření Hnutí za aktivní mateřství k průběhu soudního procesu.